Zielony listek będzie znowu obowiązkowy

Kursanci spieszą się i zapisują na kursy z prawa jazdy. Dlaczego? Ponieważ od 1 stycznia 2016 roku wejdą nowe przepisy, dzięki którym świeżo upieczony kierowca będzie lepiej przygotowany do poruszania się po drodze. Na czym mają polegać?

Dodatkowe szkolenia

Przede wszystkim zdany egzamin nie będzie oznaczał, że szczęściarz, który go zdał, zamieni się od razu w pełnoprawnego kierowcę. Stanie się tak dopiero po odbyciu przez niego okresu próbnego, a także zaliczeniu dodatkowego szkolenia. Po 1 stycznia 2016 roku osoby, które zaliczyły egzamin na prawo jazdy, między czwartym a ósmym miesiącem od chwili, gdy uzyskają dokument, będą musiały obowiązkowo odbyć kurs dokształcający. Kurs będzie dotyczył bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wymagane będzie również praktyczne szkolenie w temacie zagrożeń, jakie mogą się pojawić w ruchu drogowym. Ponadto przez 8 miesięcy nowy kierowca będzie musiał jeździć samochodem oznakowanym zielonym, klonowym listkiem. W mieście będzie musiał poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, poza miastem nie będzie mógł przekroczyć 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej pojedzie z prędkością 100 km/h.

Wykroczenia surowo karane

Osoby, które w okresie próbnym dwa razy złamią przepisy ruchu drogowego, popełniając tym samym dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu, będą zobowiązane do odbycia dodatkowego kursu reedukacyjnego. Kurs będzie dotyczył zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trzecie wykroczenie albo przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu na drodze będzie się równało odebraniu prawa jazdy.

Samochód z zielonym listkiem – częstsze kontrole

Należy też się spodziewać, że pojazdy oznakowane zielonym listkiem, będą częściej kontrolowane przez funkcjonariuszy policji. Dlatego trzeba pamiętać bezwzględnie o ważnym badaniu technicznym i zmianie opon na przykład z letnich na opony zimowe. Funkcjonariusze nie będą bowiem pobłażliwi dla świeżo upieczonych kierowców, zwłaszcza, że statystyki policyjne są nieubłagane i niekorzystne dla kierowców młodych i niedoświadczonych. Wnika z nich, że najwięcej wykroczeń oraz wypadków powodują właśnie młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy popisują się brawurą i nie potrafią dostosować prędkości do panujących warunków na drodze.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *