Zabójcze rośliny

W Polsce istnieje aż 200 gatunków roślin szkodliwych i trujących,  z czego około 50 jest właśnie tych, z którymi kontakt zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Warto znać chociaż kilka z nich (przede wszystkim z roślin doniczkowych), aby móc uchronić przed niebezpieczeństwem siebie, dzieci, a nawet zwierzęta.

 

Fikus – w jego liściach oraz korzeniach nadziemnych znajduje się sok, który może spowodować duszności, bóle brzucha lub wymioty.

Pierwiosnek kubkowaty – ta roślina z kolei jest uzbrojona we włoski gruczołowe, które przy kontakcie ze skóra wydzielają substancję mogąca wywołać silne swędzenie, zaczerwienienie, pęcherze.

Fiołek alpejski – ta popularna roślina doniczkowa może doprowadzić nas do nudności, wymiotów, bólu żołądka, biegunki. Możliwe jest także wystąpienie zawrotów głowy, drgawek. To wszystko przez substancje znajdujące się przede wszystkim w bulwach rośliny.

Oleander pospolity – cała roślina zawiera substancje, które po spożyciu mogą wywołać takie skutki, jak bóle głowy, zawroty, nudności, wymioty, drgawki, słabnięcie czynności serca.

Gwiazda betlejemska (wilczomlecz piękny) – ta znana wszystkim i piękna roślina w swoich łodygach i liściach zawiera trujący sok, który podrażnia skórę. Jeśli go spożyjemy, wywoła biegunkę i podrażni nerki.

Warto wiedzieć z czym mamy do czynienia, kiedy zachwycamy się nad kolejną śliczną roślinką stojącą na parapecie. Dla własnego dobra stawiajmy je tak, aby nikt poza osobą dorosłą nie miał z nimi styczności. Oczywiście w przypadku jakiegokolwiek zatrucia niezbędne jest niezwłoczne udanie się do lekarza.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *