Podstawa wyposażenia triathlonisty – czego potrzebujesz na start?

Połączenie trzech wytrzymałościowych dyscyplin sportu to prawdziwe wyzwanie dla każdego, nawet niezwykle wysportowanego człowieka. Jeśli chcesz zacząć uprawiać triathlon, potrzebna będzie Ci pianka triathlonowa do pływania w otwartych akwenach wodnych, w chłodniejszych miesiącach roku, profesjonalny sprzęt kolarski przeznaczony do jazdy indywidualnej na czas oraz wygodne buty i lekki strój do biegania.

Sprzęt pływacki

Każdy start w zawodach triathlonowych rozpoczyna się od etapu pływackiego. Do pływania potrzebny będzie Ci specjalny rodzaj pianki triathlonowej wykonanej z charakteryzującego się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi neoprenu. Przyda się również czepek i okularki pływackie. Jeśli trenujesz na basenie, wystarczy klasyczny strój pływacki. Pianka triathlonowa przyda się jedynie podczas treningów realizowanych w otwartych akwenach wodnych, zwłaszcza przy mniej sprzyjającej aurze. Dzięki jej izolacyjnym właściwościom nie trzeba martwić się o szybkie wychłodzenie organizmu, zdecydowanie łatwiej się również pływa. Przydatnym sprzętem dla pływaków są także specjalne bojki z suchą komorą na drobne przedmioty, na przykład dokumenty czy klucze do auta.

pianka triathlonowa dla początkujących

Sprzęt kolarski

Kolejnym etapem w triatlonie jest jazda rowerem na czas. Jeśli chcesz uprawiać tę dyscyplinę sportu, musisz zaopatrzyć się w rower szosowy, który pozwoli rozwinąć i utrzymać dużą szybkość przejazdu na stosunkowo gładkiej i równej nawierzchni. Jeśli pływałeś w piance triathlonowej, potrzebować będziesz również odzieży na zmianę. Dobrym wyborem może być zakup specjalnego stroju, który można wykorzystać także podczas biegu, co pozwoli zaoszczędzić cenne sekundy na zmianie. Do kategorii podstawowych akcesoriów kolarskich zaliczyć można także specjalne buty na rower, kask, okulary przeciwsłoneczne oraz bidon na wodę.

Akcesoria do biegania

Ostatnim etapem triathlonu jest bieg. Podstawą wyposażenia biegacza będą oczywiście odpowiednio dobrane buty i lekki strój. Jeśli zdecydowałeś się na zakup specjalnego stroju triathlonowego, nie będziesz musiał się przebierać po zakończeniu etapu kolarskiego. Przydatnymi akcesoriami dla biegaczy są także czapki z daszkiem, ewentualnie specjalne rękawki czy nogawki kompresyjne, które zmniejszą dolegliwości bólowe ze strony zmęczonych już mięśni.

Triathlon to wymagająca dyscyplina sportu, której uprawianie wiąże się z koniecznością skompletowania dość dużej ilości sprzętu. Podstawą takiego wyposażenia jest pianka triathlonowa lub zwykły strój pływacki, rower szosowy i wygodne buty biegowe. Pozostałe sprzęty nie są niezbędne, ale wpłyną na poprawę komfortu treningu i możliwość śrubowania lepszych wyników czasowych.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *