Piniaty – czym są i skąd pochodzą?

Tradycyjnie wywodzące się z krajów latynoskich piniaty są obecnie znaną i lubianą zabawą. To szczególnie popularna forma rozrywki na przyjęciach urodzinowych i okolicznościowych między innymi w Meksyku. Gra jest przeznaczona dla kilku osób i polega na rozbijaniu papierowej dekoracji wypełnionej słodyczami. Obecnie piniaty dla dzieci przyjmują różnorodne formy kolorowych zwierzaków, sprawiając najmłodszym dużo radości w szczególnym dniu ich urodzin.

Krótka historia piniaty

Obecnie przygotowując piniatę dla dzieci wypełnia się cukierkami, batonikami i zawiesza się pod sufitem lub na specjalnym kiju. Solenizant lub solenizantka, a następnie po nich inni goście mając zasłonięte oczy opaską czy szarfą próbuje rozbić papierową piniatę. Po kilku uderzeniach specjalnie przeznaczoną do tego pałką słodycze będą wysypywać się z piniaty. Tego typu zabawa jest bardzo popularna na rodzinach dla dzieci, ale także na Dniach Dziecka, piknikach rodzinnych czy innych przyjęciach. W grze może uczestniczyć wiele dzieci, wspólnie świetnie spędzając czas. Choć tradycyjnie piniata była połączona z wierzeniami i religią, obecnie przyjmuje głównie formę rozrywki. Najczęściej stosujemy ją po zdmuchnięciu świeczek na torcie, jako dodatkowa atrakcja urodzinowa. Kolorowe i rozmaite piniaty dla dzieci to pomysł na niezapomniane przyjęcie pełne wspaniałych wrażeń.

Doskonała zabawa na urodzinach i innych przyjęciach

Co ciekawe, piniata oryginalnie podobno wywodzi się z Chin. Tam dekoracje w kształcie krowy lub wołu były rozbijane przez uczestników zabawy na Nowy Rok. Według tradycji miało to przynosić szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku. W związku z tym oryginalnie piniaty posiadały w środku wypełnienie z nasion oraz innych zbiorów z pola. Ten zwyczaj pojawiał się także w krajach Ameryki Południowej zazwyczaj w okolicach Wigilii. Następnie zaczęto stosować tę zabawę również przy innych przyjęciach takich jak urodziny. W tej formie zwyczaj rozbijania piniat pojawił się wiele lat później w Europie. W ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność na zabawach urodzinowych dla dzieci. Obecnie na rynku można spotkać się z dwoma rodzajami piniaty do rozbijania kijem lub do otwierania specjalnymi wstążeczkami. Wszystkie są przygotowywane zazwyczaj z papieru lub kartonu. Zapewniają doskonałą zabawę, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są kolorowym dodatkiem i niewątpliwie niecodzienną atrakcją, dlatego warto wypróbować ich na najbliższym przyjęciu urodzinowym.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *