Najczęściej popełniane błędy językowe

Gwałtowny rozwój kultury masowej i technologii sprawił, że w ostatnich latach została poważnie naruszona poprawność języka polskiego. Upadek zasad polszczyzny coraz częściej widać w środkach masowego przekazu, a komentarze na forach dyskusyjnych czy portalach społecznościowych pokazują jak dużej degradacji uległ język polski.

Na faktach autentycznych?!

Tworzone ostatnimi czasy nowe związki wyrazowe  przyprawiają o zawrót głowy niejednego językoznawcę. Coraz częściej spotyka się ludzi, którzy opowiadają historie oparte na ,,faktach autentycznych”, ,,kontynuują dalej” poruszone wątki,  ,,wracają z powrotem” do domu lub ,,cofają się do tyłu”.  Niepoprawnie mówią ci, którzy wychowali się w Polsce oraz emigranci, którzy zmuszeni byli do nauki języka w ekspresowym tempie. Dlaczego Polacy błądzą na potęgę i z czym najczęściej mają problem?

Na bakier z ortografią

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć kogoś, kto umiałby perfekcyjnie posługiwać się językiem polskim, w zakresie ortografii, interpunkcji oraz fonetyki. Coraz częściej popełniane są błędy leksykalne i stylistyczne. Wynika to z wad, tj. dysleksja, dysortografia, które niektórzy wykorzystują, myśląc, że zwalnia to ich z konieczności starania się w pisaniu. Dla znawców polszczyzny nie do pomyślenia jest powiedzenie ,,wziąść” zamiast ,,wziąć”, a od ,,sanatorium” zastępowanym błędnym ,,senatorium” aż włos się jeży na głowie. Przecież ,,asencja” nie smakuje tak samo jak tradycyjna ,,esencja”.

Błędy na pokaz

Z roku na rok popularność zdobywa świadome popełnianie błędów językowych, po to, by zwrócić uwagę. W końcu to forma, nie treść przyciąga czytelników najbardziej. Ta poza jest coraz bardziej widoczna nie tylko w Internecie, ale też w telewizji. Doskonałym przykładem jest animowany serial dla dorosłych pt. ,,Włatcy móch”. Nazwa jest na tyle chwytliwa, że przyzwyczajeni widzowie przenoszą to, co widzą na ekranie na swoje umiejętności językowe. Niebezpiecznie modne i uznane wśród nastolatków stało się pismo ,,pokemonowe”, polegające na zamienianiu liter o podobnym brzmieniu i pisanie ich naprzemiennie małymi i wielkimi literami. Szczególnie widoczne jest to na forach dyskusyjnych oraz w komentarzach na popularnych serwisach społecznościowych. W bardzo krótkim okresie ,,sFitAśNe” foteczki i wyznania miłosne typu ,,loffciam” czy ,,koffam” zdominowały świat Internetu.

Denerwujące słówka

Najbardziej zauważalne u Polaków jest używanie złej formy gramatycznej. ,,Włanczać”, ,,kąpe”, ,,10 maj 2011″, ,,proszę panią”, ,,podaj mi tą książkę”, ,,kontrol”, ,,pora”, zamiast poprawnego ,,włączać”, ,,kąpię”, ,,10 maja 2011″, ,,proszę pani”, ,,podaj mi tę książkę”, ,,kontrola”, ,,por” pojawiają się na co dzień w ustach sporej części Polaków. Kultowe ,,szłem” toruje już sobie drogę do znalezienia się na kartach słownika języka polskiego.

,,Oczywista oczywistość”, ale nie dla wszystkich

Mówiąc ,,Ustawa została znowelizowana w roku dwutysięcznym dziesiątym” niewielu zdaje sobie sprawę, że popełnia błąd. O poprawnym wymówieniu roku ,,dwa tysiące dziesiątego” większość ciągle zapomina. Niektórzy ułatwiają sobie wymowę liczb i zamiast prosić w sklepie o ,,dwadzieścia” dekagramów cukierków potrafią się skusić zaledwie na ,,dwajścia”. W dodatku nie poprawiają błędu, ponieważ sprzedawcy ich rozumieją. Ułomność większości narodu czy skłonność do ułatwiania sobie życia? Raczej niewykształcenie albo ogólnie panujący brak zasad językowych.

Czyja to wina…

…że ktoś idzie ,,na pieszo” zamiast po prostu ,,pieszo”, ,,spaduje” a nie ,,spada” z krzesła, kiedyś ,,lubiał”, a nie ,,lubił” horrory i oglądał je codziennie ,,godzinę czasu” zamiast po prostu ,,godzinę”? W każdym razie (żeby nie powiedzieć ,,bądź”!) może po prostu winien jest świat, który z każdym dniem musi dostosować się do szybkości zmian wprowadzanych wskutek postępującej globalizacji? Społeczeństwo jest skomputeryzowane, dzieci nie chcą czytać książek, zamykają się w wirtualnym świecie i piszą e-pamiętniki, oczywiście z błędami. Dawniej w szkołach dyktanda były codziennością, więc ortografię ćwiczono nieustannie. Szanowano język i mowę ojczystą, nie kaleczono polszczyzny neologizmami czy akronimami. Wielu ludzi interesowało to, co pisze w słowniku języka polskiego. Przepraszam: ,,jest napisane”.

Marta Ostrowska

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *