Lubisz prędkość? Wybierz rolki szybkościowe!

Rozważając zakup nowej pary rolek, należy przede wszystkim znaleźć odpowiedź na pytania, jaki jest nasz poziom zaawansowania, po jakim terenie będziemy się poruszać oraz jaki styl jazdy najbardziej nam odpowiada. Jeśli pierwsze kroki na czterech kółkach mamy dawno za sobą oraz chcemy spróbować nieco bardziej profesjonalnych wyczynów, idealnym rozwiązaniem będą rolki do jazdy szybkościowej. Prędkość, jaką pozwolą nam one osiągnąć, z pewności dostarczy nie jednego zastrzyku adrenaliny!

Rolki do jazdy szybkościowej charakteryzują się niezwykłą lekkością. Ich szkielet wykonuje się z włókien szklanych bądź węglowych, zaś zewnętrzny but ze skóry lub włókien syntetycznych. Podstawowa cecha wizualna, która pozwala bez problemu odróżnić je od innych typów rolek, to większe kółka, o średnicy od 100 do 110 mm. Ten rodzaj sprzętu wymaga także zastosowania najlepszej klasy łożysk minimalizujących tarcie oraz odpornych na zniszczenia. Im większe kółka oraz lepsze łożyska, tym jazda staje się bardziej dynamiczna i płynna. Rolki do jazdy szybkościowe są także bardziej sztywne i krótsze niż hokejowe czy freestylowe. Zapewnia to dobrą stabilizację stopy w bucie, przy jednoczesnej mobilności stawu skokowego.

Decydując się na zakup rolek szybkościowych należy pamiętać, że jest to sprzęt służący przede wszystkim do sportowej jazdy kondycyjnej oraz fitnessu. Najlepiej sprawdzają się one na długich i prostych odcinakach trasy, zaś nie są polecane do wszelkiego rodzaju akrobacji. Właściwe wykorzystanie rolek szybkościowych wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie nadają się one na pierwszą w życiu przejażdżkę na czterech kółkach. Gdy jednak zdobędziemy odpowiedni poziom zaawansowania, duże kółka pozwolą nam poczuć wiatr we włosach. Właściwie dobrane rolki szybkościowe powinny być dopasowane do stopy jak druga skóra. Rozmiar oraz ergonomiczny kształt odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ wpływają zarówno na bezpieczeństwo jak i komfort jazdy. Korzystanie z rolek o niewłaściwych proporcjach może powodować wiele niedogodności, w tym także bóle pleców.

Specjalne boisko do szybkiej jazdy na rolkach pozwala osiągnąć prędkość nawet do 60 km/h. Nawierzchnia przystosowana dla rolkarzy wykonana jest zazwyczaj z żywicy akrylowej, polerowanego granitu czy betonu lub wysokiej klasy asfaltu. Takie warunki są zapewniane na profesjonalnych wyścigach, w których zawodnicy prezentują efekty długich przygotowań oraz niezwykłą sprawność fizyczną. Amatorzy rolek szybkościowych także mają możliwość zaprezentowania się widzom oraz poczucia ducha rywalizacji. Corocznie organizowanych jest wiele maratonów, które skupiają rolkarzy w największych miastach Europy, takich jak Berlin, Londyn czy Montreal. Choć organizatorzy nie zapewniają specjalnych torów czy boisk, to jednak te popularne wydarzenia sportowe przyciągają rzesze zawodników, ponieważ pozwalają przemierzać ulice metropolii ze znaczną prędkością i sprawdzić się na tle innych uczestników.

Zakup rolek szybkościowych może być początkiem wspaniałej przygody ze sportem, który można uprawiać zarówno profesjonalnie jak i amatorsko. Właściwie dobrany sprzęt oraz odpowiednie przygotowanie zapewnią zdrową dawkę wysiłku fizycznego i niezapomniane wrażenia.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *