Leczenie zapachami

Aromaterapia jest wykorzystywaniem naturalnych olejków eterycznych dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Historia tej dziedziny medycyny naturalnej sięga czasów sumeryjskich, aż do 3000 lat p.n.e. Dziś aromaterapia rozwija się niezwykle szybko i jest coraz popularniejsza. Niestety nadal nie jest w pełni doceniana i bywa często mylona ze zwykłymi olejkami zapachowymi. Dzięki akcjom reklamowym i promocyjnym coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać jej zalety i właściwości.

Z aromaterapii można korzystać na kilka sposobów, do najpopularniejszych metod należą:

Kąpiele

Najprostszy i najłatwiejszy sposób, szczególnie do stosowania w domu. Olejki eteryczne wspomagają leczenie różnego rodzaju chorób i dolegliwości, np. choroby krążenia, skóry. Pomagają w walce z bezsennością, a także łagodzą bóle mięśni i bóle związane z urazami typu : zwichnięcia. Dobrze wpływają także na psychikę, pomagają w odprężeniu i relaksie, niwelują  oznaki zmęczenia

Inhalacje

Najwygodniejszą i najpopularniejszą odmianą są kominki aromaterapeutyczne. Ciepło, które wydziela mała świeczka podgrzewa olejek wymieszany z wodą powoduje odparowanie olejku i rozproszenie go po pomieszczeniu. Zapach ulubionej rośliny albo owocu poprawia humor i wzmaga koncentrację.

Masaż

Masaż z wykorzystaniem olejków ma właściwości relaksacyjne, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie i wpływa na polepszenie ogólnego samopoczucia. Przystępując do masowania należy natrzeć ręce ciepłym olejkiem i masujemy wybrane partie ciała. np. stopy, plecy, szyję, jednocześnie wcierając dokładnymi ruchami w dane miejsce. Po dokładnym wymasowaniu odpoczywamy przez kilkanaście minut i czekamy aż olejek wchłonie się w skórę. Potem można już umyć ciało i spłukać resztki olejków.

Kompresy

Można stosować zimne lub ciepłe okłady. Trzeba wymieszać wodę z kilkoma kroplami olejku i namoczyć w niej bawełnianą ściereczkę i przykładać ją do bolącego miejsca. Kompresy ciepłe stosuje się na artretyzm, nerwobóle, bóle mięśni, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Okłady zimne na: bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia.

Kadzidełka bambusowe

To stary sposób na odświeżenie powietrza, czy odprężenie. Kadzidełka sprzyjają także kontemplacji i poprawiają koncentrację.

Aromaterapia od wieków pomaga ludziom leczyć choroby, odpręża, poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na koncentrację. Nasi przodkowie wiedzieli co dobrego natura ma do zaoferowania i umieli z tego korzystać. Jesteśmy więc w lepszej sytuacji, bo możemy inspirować się ich wiedzą oraz odkrywać nowe sposoby na eksploatację roślin.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *