Jak wygląda analiza składu ciała?

Analiza składu ciała, jest niezwykle ważna, wiąże się także z wieloma zaletami. Dzięki niej, można odczytać dokładny skład ciała, a także poznać jego masę, wskaźnik BMI oraz inne parametry tak jak: masa wody w organizmie, zawartość tkanek tłuszczowych, zawartość mięśni, masę kostną, tłuszcz trzewny, wiek metaboliczny oraz przemianę materii. Niektóry zastanawiają się, jak wygląda analiza składu ciała i czy wiąże się ono z jakimiś trudnościami. Warto dokładnie zorientować się w temacie i zapoznać się z wszelkimi informacjami na ten temat.

Analiza składu ciała – jak przebiega?

Podczas analizy składy ciała, wykorzystuje się metodę bioimpedencji elektrycznej. Wykorzystuje ona sygnały elektryczne, które mają niski poziom natężenia. Przepływają one przez całe ciało, płyny komórkowe, tkanki i dokonują odczytu, na podstawie którego można odczytać konkretne wyniki procentowe i liczbowe. Sygnał elektryczny, napotyka opór, kiedy dochodzi do tkanki tłuszczowej tzw. impedencję.

Warto zaznaczyć, że analiza składu ciała, nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi i niedogodnościami, dla pacjenta. Praktycznie, w ogóle nie wyczuwa on przepływu sygnały elektrycznego. Jednak, aby badanie przebiegło prawidłowo, bez żadnych komplikacji, podczas pomiaru należy stawać na analizatorze nagimi stopami. Należy także, zdjąć wszelki elementy wierzchniego odzienia, a także wszelkie elementy i akcesoria, wykonane z metalu. Jest to bardzo ważne.

Aby wyniki uzyskanie, podczas bioimpedencji elektrycznej, były jak najbardziej dokładne i precyzyjne, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Dzięki nim, każdy zrozumie jak wygląda analiza składu ciała. Przede wszystkim bardzo ważne jest:

  • odstawienie kofeiny, na 24 godziny przed przystąpieniem do badania (jest ona zawarta m.in. w kawie, napojach gazowanych i energetycznych, w herbacie i w wielu innych),
  • nie spożywanie napojów alkoholowych, na 24 godziny przed badaniem,
  • zrezygnowanie, z intensywnej aktywności fizycznej, na 12 godzin przed pomiarem,
  • przeprowadzenie badań na czczo,
  • przeprowadzenie badań z pustym pęcherzem,
  • nie wykonywanie badania w czasie okresu.

Czy ktoś nie może poddać się analizie składu ciała?

Mimo, że analiza składu ciała, to bardzo bezpieczne i bezbolesne badanie, istnieje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Generalnie można je przeprowadzić u osób zdrowych, a także chorych na rożnego typu przewlekłe choroby. Jednak powinny z niego zrezygnować m.in. osoby, które mają rozrusznik serca, wszczepione implanty wykonane z metalu, wszczepione urządzenia elektryczne. Ponadto analizy ciała, nie mogą wykonać kobiety w ciąży i osoby cierpiące na padaczkę. Nie zaleca się wykonania badania u małych dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia.

Dlaczego analiza składu ciała jest ważna?

Dzięki analizie składu ciała, można dowiedzieć się wielu bardzo ważnych i ciekawych rzeczy. Pozwala ona określić, czy stosowana dieta dobrze wpływa na stan organizmu, co pozwala na dokładne modyfikowanie i planowanie treningów. Waga ciała, jest zależna od różnych czynników np. od wagi masy mięśniowej, otyłości okołonarządowej czy wagi wody w organizmie. Dzięki analizie, można to dokładnie określić i podjąć odpowiednie kroki.

Dokładnie przeprowadzone badania, pozwoli określić jaka jest zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, ile procent wody się w nim znajduje, jaka jest masa mięśniowa i jaki jest stopień otyłości narządów wewnętrznych.

Analizator składu ciała, firmy InBody

Firma InBody, proponuje profesjonalny analizator składu ciała, który umożliwia bardzo dokładne dokonanie pomiarów. Dzięki niemu, diagnoza jest pewna i można odpowiednio szybko, podjąć wskazane działania. Uzyskane wyniki, pozwalają na opracowanie planu żywieniowego i rozkładu treningów. Urządzenie, pozwala na stałe monitorowanie składu ciała, co pozwala na kontrolowanie postępów i stałe monitorowanie planów.

Analizator składu ciała InBody, oferuje bardzo dokładne pomiary. Dzięki niemu, można wskazać jaka jest zawartość wody w organizmie, a także zawartość substancji mineralnych, białka i masy tłuszczowej. Ponadto analizator informuje, jakie jest dokładne rozłożenie poszczególnych składników w organizmie. Wynik badania dotyczy: wody, tłuszczu i mięśni. Im organizm jest w zdrowszym stanie, tym wynik jest wyższy. Analizator ukazuje także kąt fazowy, który pokazuje w jak dużym stopniu organizm jest wyniszczony. Należy go kontrolować i brać pod uwagę, aby powrócić do zdrowia i do stanu ogólnej równowagi i sprawności.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *