Jak wybrać najlepszy rozjaśniacz do włosów?

Rozjaśnianie to trudny zabieg. Wykonując go samodzielnie trzeba bardzo uważać, aby nie zniszczyć włosów. Dobrze skorzystać ze sprawdzonych produktów i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Rozjaśniacz do włosów ma za zadanie usunięcie z włosa jego barwników – czyli melanin. W tym celu rozpuszczony musi zostać cement, który skleja łuski włosa i wypełniające go spoiwo. Dopiero wtedy do wnętrza włosa mogą wniknąć składniki preparatu rozjaśniającego, które niszczą melaninę. Eumelaniny, czyli czarny kolor łatwiej jest usunąć niż feomelaniny, czyli odcienie czerwonego. W trakcie rozjaśniania włosy przechodzą przez kolejne jego etapy, dlatego warto odczekać odpowiedni czas, aby środek rozjaśniający miał szansę odpowiednio zadziałać. Na końcowym etapie włosy są zazwyczaj żółte. Jest to bowiem kolor keratyny, czyli naturalnego białka, które znajduje się we włosach. Rozjaśniacz niszczy włosy, inaczej nie mógłby zadziałać. Oczywiście, źle dobrany i zastosowany może przynieść wiele nieodwracalnych szkód. Dlatego warto wybierać dobre produkty.

Jak przeprowadzić zabieg rozjaśniania?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz rozjaśnić całe włosy, wykonać balejaż lub pasemka. Najważniejszą rzeczą jest jednak Twój bazowy kolor włosów. Im jest on ciemniejszy, tym trudniej będzie Ci dojść do, np. platynowego blondu. Wówczas musisz się nastawić się na wieloetapowe rozjaśnianie. Będzie to konieczne zwłaszcza wtedy, jeśli wcześnie farbowałaś włosy regularnie.

Przy rozjaśnianiu całych włosów możesz skorzystać z gotowego produktu (w postaci pasty lub żelu) lub samodzielnie przygotować mieszankę. Wybierz najpierw stężenie oksydantu. Pamiętaj jednak, że to najsilniejsze 12%, może zniszczyć Ci włosy. Wykonaj więc wcześniej próbę na pojedynczych pasmach włosów i korzystaj z mniejszych, np. 9-procentowych stężeń oksydantu. Odrosty możesz potraktować łagodniejszą, np. 6% mieszanką. Podobnie w przypadku balejażu, czy pasemek takie stężenie powinno wystarczyć. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Po samym rozjaśnianiu możesz również chcieć włosy pofarbować. Zwłaszcza, że ich kolor może być dość dziwny – często jest tak, że na włosach ujrzysz nawet wiele odcieni. Wówczas warto je ujednolicić nakładając farbę.

Jaki rozjaśniacz wybrać?

Na rynku jest duży wybór rozjaśniaczy. Znajdziesz je w drogeriach, możesz również kupić profesjonalny produkt – w sklepie fryzjerskim lub hurtowni on-line (popularna strona). Dobrze zastanów się, jaki produkt wybrać, ponieważ to od niego zależy efekt rozjaśniania oraz to, czy sam rozjaśniacz nie zniszczy zbyt mocno Twoich włosów.

W formie pasty

Renee Blanche H-ZONE to rozjaśniacz bez amoniaku. Będzie dobrym wyborem jeśli chcesz delikatnie rozjaśnić włosy o 2-3 tony. Jest w formie żelowej pasty, którą łatwo nałożysz na włosy. Zawiera również wosk pszczeli, który ochroni włosy w trakcie rozjaśniania.

W saszetkach

Alfaparf SuperMeches+ to rozjaśniacz, który zapewnia rozjaśnienie nawet do 7 tonów. Aby zadziałał, konieczne jest użycie utleniacza, który można dokupić osobno. Jest on uniwersalny, można go zastosować do całkowitej dekoloryzacji, rozjaśniającej kąpieli czy pasemek. Atutem jest przystępna cena i to, że nie niszczy mocno włosów – zawiera wzmacniającą keratynę.

Z utleniaczem

Loreal Blond Studio Multi-Technique to profesjonalny rozjaśniacz, który sprawdzi się kiedy chcesz wykonać pasemka, lub zrobić całkowite rozjaśnianie. Aby go użyć, należy wymieszać znajdujący się w opakowaniu puder i oksydant. Mieszankę nakłada się na ok. godzinę na włosy. Preparat jest wzbogacony o keratynę, która działa odbudowująco na włosy.

Wella BLONDOR Multi Blond Powder – ten rozjaśniacz przyda się Paniom, które nie chcą mieć żółtego odcienia włosów. Należy go wymieszać z oksydantem tego samego producenta. Nie podrażnia skóry i nie niszczy włosów, przy czym pozwala na uzyskanie różnych stopni rozjaśniania.

Możesz również zastosować drogeryjny rozjaśniacz w kremie –  LOREAL ELAIR CLAIR CREME , który sprawdzi się jeśli chcesz przeprowadzić całościową dekoloryzację. Dobrze radzi sobie z ciemnymi kolorami, jest bardzo wydajny, również na długich włosach. Nie działa mocno niszcząco na włosy.

Spray

Spray sprawdzi się u Pań, które chcą uzyskać blond refleksy i delikatnie lub stopniowo rozjaśnić włosy. Należy jednak pamiętać, że stosowany regularnie może przesuszyć i uszkodzić włosy. Aplikacja jest bardzo prosta a rozjaśnienie skuteczne. John Frieda, Sheer Blonde, Go Blonder Lightening Spray oprócz chemicznych substancji rozjaśniających zawiera również wyciąg z rumianku i cytrusów. Spośród sprayów możesz również sięgnąć po spray polskiej marki Joanna Reflex Blond. Działa podobnie, zawiera wyciąg z rumianku i substancje odżywcze. Minusem może być jego nieprzyjemny zapach.

Jak dbać o włosy po rozjaśnianiu?

Po rozjaśnianiu, włosom należy się intensywna pielęgnacja, które pomoże odbudować zniszczenia a także zapobiec ich pogłębianiu. Przede wszystkim warto zrezygnować z dodatkowych zabiegów fryzjerskich, takich jak trwała ondulacja, czy farbowanie w krótkim odstępie czasu. Dobrze również odstawić na jakiś czas suszarkę i prostownicę, ponieważ włosy są już i tak bardzo osłabione zabiegami fryzjerskimi. Przyda im się intensywna pielęgnacja nawilżająco-natłuszczająca. Dużo odżywczych masek, ochronnie działające oleje i silikon

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *