Filtry do wody dla domu – rodzaje i zastosowania

Bieżąca woda z kranu jest już dla nas takim standardem, że często nie zwracamy nawet uwagi na to, jak może być ona zanieczyszczona. Jednak coraz mniej osób decyduje się na to, by napić się wody prosto z kranu bez zagotowania czy filtrowania w dzbanku.

Inwestując w wysokiej klasy filtry do wody, można osiągnąć naprawdę wysoki poziom oczyszczenia wody. Warto jednak poznać szczegóły działania tych produktów, by dostosować zakup do potrzeb swojej nieruchomości rodziny.

Rodzaje filtrów do wody i ich najważniejsze zastosowania

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów filtrów do wody. Różnią się one nie tylko parametrami i budową, ale również zastosowaniem. Poniżej znajdziesz opis asortymentu, który pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonego efektu.

  • Filtry do wody mechaniczne – montowane są one na początku instalacji, zatrzymują zanieczyszczenia stałe o wymiarach nawet 1 mikrona.

  • Z węglem aktywnym – odpowiedzialne są za jeden z ostatnich stopni filtracji. Powinny zostać zamontowane tuż przed lampą bakteriobójczą, poprawiają one smak wody, usuwają nieprzyjemny zapach chloru oraz żółtawe zabarwienie.

  • Odżelaziacze i odmanganiacze – eliminują mętność wody oraz pozbywają się jej zabarwienia spowodowanego zbyt wysokim stężeniem żelaza i manganu.

  • Zmiękczacze – zmniejszają twardość wody, która jest główną przyczyną powstawania szkodliwych osadów wapnia w rurach, na urządzeniach sanitarnych, w czajnikach oraz mechanizmach pralek lub zmywarek.

  • Z odwróconą osmozą (osmotyczne) – usuwają one prawie wszystkie związki rozpuszczone lub zawieszone w wodzie. Dodatkowo wyłapują w czasie pracy bakterie i wirusy.

Jest to jednak podstawowy opis, który można rozwinąć. Każdy filtr działa na innej zasadzie i posiada wady oraz zalety (np. filtry do wody osmotyczne pozbywają się razem z zanieczyszczeniami wszystkich minerałów niezbędnych do życia, co powoduje konieczność montażu mineralizatora). Warto więc podejść do inwestycji rozsądnie, rozważając wszystkie argumenty za i przeciw.

Potrzeba oczyszczania wody

Wciąż możemy spotkać się z negatywnymi komentarzami na temat wykorzystania takiego asortymentu jak filtry do wody. Niestety, z każdym rokiem mamy do czynienia z coraz większym poziomem zanieczyszczenia wynikającym ze stosowania środków chemicznych przedostających się do gleby (i tym samym do wód gruntowych) i powietrza.

Do tego należy dodać zniszczone i skorodowane rury. Żeby się o tym przekonać, wystarczy podczas remontu i wymiany układu hydraulicznego przeciąć stare komponenty wzdłuż. Widok prawdopodobnie będzie zaskakujący.

Warto więc skorzystać chociaż z najprostszych metod uzdatniania wody, takich jak dzbanki, by cieszyć się naturalnym smakiem wody, bez zanieczyszczeń.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *