Domowe sposoby na plamy

Półki w sklepach uginają się od proszków do prania, płynów, wybielaczy, ale czasami najlepsze są sprawdzone domowe sposoby. Zdradzamy jak gospodynie domowe radzą sobie z trudnymi plamami.

Plamy z atramentu

Jeżeli niesforny atrament kapnie na białą tkaninę najlepiej potraktować plamę 5%-owym roztworem amoniaku. Gdy plama zniknie, pierzemy tkaninę. Jeżeli zabrudziła się kolorowa, bawełniana tkanina do pozbycia się plamy używamy soku z cytryny lub zmywacza do paznokci. Pod miejscem, na którym jest plama, wkładamy bawełnianą szmatkę i przesuwamy ją  tak, aby była sucha pod plamą. Po tym zabiegu, pierzemy materiał. W przypadku ubrania z sztucznej tkaniny najlepsza metodą będzie 10-minutowe zanurzenie zabrudzonego miejsca w mleku. Następnie należy wypłukać tkaninę w ciepłej wodzie.

Plamy z trawy

Na plamy z trawy najlepszy jest 70% alkohol. Zwilżamy poplamione miejsce alkoholem, zostawiamy na chwilę, a następnie spłukujemy zimną wodą. Równie sprawdzonymi sposobami jest zapieranie kwaskiem cytrynowym, płynem do naczyń lub wodą utlenioną – do wyboru.

Plamy z tłuszczu

Wydają się nie do pokonania, ale i na nie jest sposób. Pobrudzoną tkaninę należy zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem etylowym z dodatkiem odrobiny octu. Innym domowym sposobem jest posypanie plamy talkiem, a po 30 minutach wyszczotkowanie tkaniny. Najlepiej zabieg ten powtórzyć kilkukrotnie.

Plamy z wosku

Nie walczymy z woskiem, który jeszcze nie zastygł, bo to tylko pogorszy sprawę. Pozwólmy mu zastygnąć, potem delikatnie go zeskrobujemy, nakładamy na brudne miejsce gazę i prasujemy ciepłym żelazkiem. Po tym zabiegu należy przetrzeć plamę gazą zwilżoną spirytusem.

Plamy z soku

Gdy zdarzy nam się wylać sok na kolorową, bawełnianą bluzkę, najlepiej zanurzyć ją na 3-4 godziny w zsiadłym mleku, a  potem ręcznie uprać zwykłym mydłem. Jeżeli plama zrobi się na białej tkaninie, pomocna okaże się 3%-owa woda utleniona i amoniak. Zabrudzony fragment ubrania polewamy wodą utlenioną i kilkoma kroplami amoniaku. Następnie płuczemy w czystej wodzie.

Plamy z kawy

Kawa szczególnie lubi rozlewać się na dywany. Co wtedy robić? Jeżeli dywan jest ze sztucznej tkaniny to polewamy plamę zimną wodą mineralną i czyśmy szmatką. Uwaga: szmatka musi być cały czas czysta, czyli często zmieniamy fragment, którym pocieramy dywan lub wymieniamy szmatki na nowe. Jeżeli pobrudziliśmy dywan z wełny rozwiązaniem będzie mikstura składająca się z ½ szklanki spirytusu denaturatowego i ½ szklanki białego wytrawnego wina lub octu. Plamę najpierw osuszamy, a  potem delikatnie czyścimy za pomocą powstałego płynu.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *