Demakijaż – podstawa pielęgnacji skóry

O konieczności zmywania makijażu wiemy wszyscy. Okazuje się jednak, że nie zawsze robimy to prawidłowo.

Podstawową zasadą jest obowiązkowe zmywanie make-up’u wieczorem. Często popełniamy błąd pozostawiania warstwy kosmetyków kolorowych na noc, zwłaszcza po imprezie. Powodujemy tym samym, że skóra nie może odpowiednio oddychać i dobrze się zregenerować. Nazajutrz wygląda na szarą, zmęczoną i opuchniętą, mamy też skłonność do powstawania wyprysków, zatkanych porów. W skrajnych przypadkach skóra reaguje podrażnieniem.

Demakijaż zaczynamy od oczu. Do zmywania cieni, tuszu, eyelinera mamy szeroką gamę płynów i mleczek. Do zmywania tuszu szczególnie poleca się płyny dwufazowe, ze względu na ich podwójną wodną i oleistą konsystencję. Oka nie należy gwałtownie pocierać – przykładamy na kilkanaście sekund wacik nasączony preparatem i usuwamy zanieczyszczenia delikatnym ruchem. Oczy oczyszczamy ruchem od kącika wewnętrznego do zewnętrznego. Doraźnie, np. w podróży, przydają się chusteczki do demakijażu dostępne w drogeriach i aptekach.

Następnym krokiem jest oczyszczenie twarzy i dekoltu. Na całą powierzchnię nakładamy preparat do demakijażu – mleczko, płyn, żel lub piankę i delikatnie ścieramy. Do usuwania kosmetyku można użyć jednorazowych miękkich ręczników papierowych, które wymieniamy aż do czystości zużytego papieru albo specjalnego ręcznika frotte. Nadmiar usuwamy letnią wodą – ważne, by nie była zbyt gorąca.

Następnie możemy wykonać kolejne kroki codziennej pielęgnacji – peeling lub mycie żelem oraz przetarcie skóry tonikiem i nałożenie kremu. Pomiędzy tymi czynnościami najlepiej zachowywać kilkuminutowe odstępy, by skóra miała czas na prawidłowe wchłonięcie wszystkich potrzebnych składników kolejnych kosmetyków.

Okazuje się, że demakijaż to nie tylko zmywanie warstw makijażu. Po całym dniu aktywności na skórze osiada kurz i zanieczyszczenia, gromadzą się też martwe komórki i sebum – tłuszczowa wydzielina skóry. Dlatego warto poświęcić codziennie kilka minut na prawidłowe oczyszczenie skóry, by umożliwić jej nocną regenerację.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *