Czy Ty też zmagasz się z FOMO?

Fomo to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Rodzaj zaburzenia, który rozwinął się wraz z powszechnym dostępem do internetu i skupieniem życia towarzyskiego w wirtualnym świecie. Nazwa pochodzi od angielskiego Fear of Missing Out – FOMO to lęk, że coś Cię ominie.

FOMO ma świetny grunt do rozwoju we współczesnym świecie: mamy stały dostęp do internetu, cały dzień jesteśmy zalogowani na Facebooku, coraz więcej telefonów zapewnia dostęp do internetu. Badania pokazały, że pracownik pracujący przy komputerze średnio 30 razy na godzinę sprawdza swoją pocztę. To samo robi z Facebookiem czy Twitterem. Bo chce być na bieżąco z plotkami towarzyskimi, może śledzić, co dzieje się u znajomych: kto wrócił z wakacji, kto się z kim pokłócił, kto, gdzie spędzał wieczór i czy impreza się udała. Jeszcze nigdy osobiste życie przyjaciół nie było tak dostępne jak teraz.

Zaburzenie zwane FOMO sprawia, że osoba chce uczestniczyć we wszystkich spotkaniach towarzyskich, imprezach, wyjazdach, nawet, gdy niespecjalnie ma ochotę. Strach, że ominie ją cios ciekawego jest silniejszy niż racjonalne rozważenie, czy ma się ochotę na zabawę, czy nie. Towarzyszy jej nieustanny lęk, że znajomi będą się dobrze bawić bez niej, że nie pozna nowych ludzi, nie będzie uczestniczyć w ciekawych spotkaniach. Dlatego wciąż sprawdza skrzynkę pocztową, facebooka, nigdy nie wyłącza, a nawet nie wycisza komórki – przecież zawsze ktoś może napisać o imprezie.

Osoby dotknięte FOMO potrafią wpaść w czarną rozpacz, gdy nie zostaną zaproszone na spotkanie towarzyskie. Nie potrafią cieszyć się z tego, co aktualnie dzieje się w ich życiu, tylko rozmyślają, dlaczego ktoś ich w PRZESZŁOŚCI nie zaprosił na imprezę i czy zaprosi w PRZYSZŁOŚCI.

Psycholodzy twierdzą, że zaburzenie FOMO dotyka osoby niepewne siebie i własnej wartości, które dopiero poprzez sympatię przyjaciół i uczestniczenie we wszystkich aktywnościach towarzyskich, czują, że są lubiane. Nieotrzymanie zaproszenia na imprezę traktują jako osobistą porażkę, znak, że nie są darzone sympatią, nie są atrakcyjnym towarzyszem zabaw dla znajomych.

Zastanowiłeś się, czy ten problem nie dotyka czasem i Ciebie? Przeczytaj i odpowiedź na poniższe pytania. Jeśli dałeś twierdzącą odpowiedź na co najmniej trzy z nich, powinieneś się zastanowić, czy nie o Tobie mowa w artykule.

  • Z Facebooka, Twittera, gadu gadu i skrzynki pocztowej wylogowywujesz się tylko na czas spania.
  • Komputer włączasz od razu po przebudzeniu w drodze do łazienki.
  • Klikasz na „Wezmę udział” na Facebooku zawsze, gdy ktoś Cie zaprosi, nawet, gdy nie interesuje Cię wydarzenie.
  • Nie potrafisz wysiedzieć w domu, gdy wiesz, że znajomi są na imprezie.
  • Idziesz na każde spotkanie i imprezę, na którą zastaniesz zaproszony, w obawie, że może ominąć Cię dobra zabawa. Nawet, gdy nie masz siły/ochoty/czasu.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *