Czy sucho-wietrzysz swoje buty?

Oddając buty do reklamacji, z reguły oczekujemy jej pozytywnego rozpatrzenia. Na oko wydaje się, że przyczyną ich zepsucia była słaba konstrukcja lub fabryczna usterka. Pisemna odpowiedź rzeczoznawcy może być zaskakująca.

Okazuje się, że użytkowanie butów nie jest wcale takie proste. Uświadomić to może dopiero rzeczoznawca, czyli osoba, od której zależy to, czy nasza reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie czy też nie. Używając terminologii rzeczoznawczej, przyczyną zepsucia obuwia może być np. brak sucho-wietrzenia butów. Brzmi dość enigmatycznie, ale można  z tego wywnioskować, że chodzi tu po prostu o suszenie buta jeśli się zamoczy. Fachowe słownictwo ma chyba jednak za zadanie umocnić autorytet rozpatrującego problem.

To jednak nie koniec. Idąc dalej, rzeczoznawca może zwrócić konsumentowi uwagę na nieodpowiedni mikroklimat jego stóp. To niezbyt miła uwaga, szczególnie przy założeniu, że każdy taki mikroklimat posiada (składają się na niego energia cieplna wytwarzana przez stopy oraz cząsteczki potu), a to czy jest on mniej lub bardziej wilgotny niekoniecznie jest winą składającego reklamację.

Ponadto każdy użytkownik powinien pamiętać i przestrzegać cykli spoczynkowych swoich butów. Jeśli czytasz ten tekst, a na Twoich stopach znajdują się domowe kapcie, to buty, w których chodzisz po ulicy znajdują się właśnie w takim cyklu. Po prostu odpoczywają. Nasuwa się jednak pytanie, jak długi oraz jak często powtarzany powinien być cykl spoczynkowy, ażeby buty nie musiały być poddawane reklamacji?

Nie można także zapominać o stosowaniu łyżki do butów, dokładnym rozsupływaniu oraz nieprzydeptywaniu obuwia (gdyż może to poważnie naruszyć układ materiału tekstylnego o splocie płóciennym włókien). Ostatnie uwagi wydają się być najbardziej przystępne. Mimo to, konsument otrzymujący odpowiedź rzeczoznawcy (zawierającą opisane przykłady) może odnieść wrażenie, że do butów powinno się dołączać instrukcję obsługi.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *