Co dalej z Samaritaine?

La Samaritaine, słynny paryski dom towarowy, zostanie przywrócony do życia. Jego właściciel, koncern LVMH, zgłosił plany przerobienia legendarnego budynku na wielofunkcyjny kompleks z biurami, sklepami, hotelem, a nawet „niedrogimi” mieszkaniami.

La Samaritaine został otwarty w 1869 roku przez Ernesta Cognacqa i Marie-Louise Jay – jego żonę, a jednocześnie pierwszą ekspedientkę w dziale odzieży konkurencyjnego domu towarowego Le Bon Marche. Zainspirowany metodami wprowadzonymi przez konkurentów Cognacq zorganizował swój dom towarowy jako konglomerat autonomicznych sklepów.

Od lat 70. XX wieku dom towarowy przestał prosperować i ostatecznie z powodu niespełniania norm bezpieczeństwa został zamknięty w 2005 roku. Jednak dzięki swojej pięknej architekturze i lokalizacji w zabytkowej 1 dzielnicy stanowi jedną z atrakcji turystycznych Paryża. Budynek odzwierciedla zarówno wpływy Art Nouveau (architekt Frantz Jourdain), jak i Art Deco (Henri Sauvage).

LVMH przedstawił plany na przywrócenie La Samaritaine dawnej świetności już w 2008 roku, ale dopiero w zeszłym roku uzyskał zgodę na modernizację. Władze miasta nie do końca były z pomysłu zadowolone, ponieważ ich zdaniem za mało przestrzeni ma być przeznaczonej na mieszkania socjalne.

Według „Forbesa” modernizacja liczącego 48 tys. mkw. budynku przewiduje powstanie butiku Louis Vuitton (marki wchodzącej w skład LVMH), hotelu Cheval Blanc, 95 mieszkań i przedszkola. Przedsięwzięcie ma kosztować 450 mln euro i zakończyć się w 2014 roku.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *