Aktorzy jednej roli

Kilka tygodni temu przypominaliśmy muzyków, którzy znani są głównie z jednego przeboju. Dziś przyjrzymy się aktorom, którzy – mimo udziału w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, są znani tylko z jednej – najczęściej serialowej – roli.

Do naszego subiektywnego zestawienia aktorów jednej roli trafili ci, którzy swoje życiowe role zagrali już dawno, a mimo upływu czasu nie udało im się pozbyć szufladki, w którą zostali włożeni przez widzów.

Rowan Atkinson – Jaś Fasola

Kariera Rowana Atkinsona to role w serialach „Czarna Żmija”, „Cienka niebieska linia” czy takich filmach jak „Wyścig szczurów” lub „Johnny English”. Dla większości z nas Rowan Atkinson na zawsze już pozostanie nieco głupawym, dziecinnym samotnym Anglikiem, którego największym przyjacielem jest jego miś i który zamyka swój samochód na zasuwkę.

Gillian Anderson – Dana Scully z „Z archiwum X”

Ta amerykańska aktorka jest laureatką dwóch Złotych Globów i nagrody Emmy, w 2001 roku miała nawet szansę na nominację do Oscara za rolę w filmie „Świat zabawy”. Mimo to jej twarz kojarzona jest głównie z rolą detektywa i patologa sądowego, który wraz ze swoim partnerem, doktorem Mulderem, tropi niezwykłe zagadki, historie, związane z UFO lub rządowe tajemnice w serialu „Z archiwum X”. Realizowany w latach 1993 – 2002 serial przyniósł ogromną popularność aktorskiemu duetowi Anderson i Duchovny. Serialowemu Mulderowi udało się po latach pozbyć przyklejonej do niego łatki agenta Muldera (przyczyniła się do tego w dużej mierze rola w popularnym serialu „Californication”), natomiast Gillian nadal jest kojarzona głównie z tej roli.

Ed O’Neill – Al Bundy ze „Świata według Bundych”

„Świat według Bundych” to jeden z najdłuższych komediowych seriali telewizyjnych. Stacja telewizyjna Fox wyemitowała pierwszy odcinek w 1987 roku i przez 10 lat widzowie mogli obserwować życie typowej amerykańskiej rodziny, przedstawione w krzywym zwierciadle. Nic więc dziwnego, że odtwórcy głównych ról mocno utrwalili się w świadomości widzów. Najważniejsza postać w serialu, głowa rodziny, czyli Al Bundy to nieudacznik, który pracuje jako sprzedawca butów, żyje wspomnieniami swojej szkolnej sportowej kariery, a czas Wolny najchętniej spędza przed telewizorem z ręką wciągniętą w spodnie. Wcielający się w rolę Ala Ed jest do dziś kojarzony właśnie z tą postacią.

Pamela Anderson i David Hasselhoff – C. J. I Mitch ze “Słonecznego patrolu”

Z czego znana jest Pamela Anderson? Głównie z tego, że ma duży biust i z serialu, w którym ten biust dumnie prezentowała, biegając w skąpym kostiumie po plaży. David Hasselhoff ma na swoim koncie więcej filmowych ról niż jego serialowa koleżanka, ale żadna z nich nie przyniosła mu takiej sławy jak rola ratownika w „Słonecznym patrolu”. Co ciekawe, Hasselhoff jest także piosenkarzem, nagrał nawet 17 (!!!) płyt, kilka z nich było sporym sukcesem w Niemczech i Szwajcarii.

Telly Savalas – Theo Kojak

Telly Savals debiutował jako aktor w 1961 roku i już w dwa lata po debiucie otrzymał nominację do Oscara za rolę drugoplanową. Jednak prawdziwą międzynarodową sławę zdobył dzięki roli łysego detektywa Theo Kojaka w serialu telewizyjnym, emitowanym w latach 1973 -1978). Poza swoją najsłynniejszą rolą, aktor wystąpił także m.in. w 3. i 4. części „Parszywej dwunastki”. Niestety nie będzie miał już możliwości, by powtórzyć sukces Kojaka – Savalas zmarł w 1994 na raka.

Calista Flockhart – Ally McBeal

Znacie odtwórczynię głównej roli w filmie „Delikatna” z 2005 roku lub aktorkę, grającą Kitty w serialu „Bracia i siostry”? Pewnie tak, choć z zupełnie innej roli. Calista Flockhart w latach 1997 – 2002 grała trzydziestoletnią prawniczkę, główną rolę w serialu „Ally McBeal”. Serial jest do dziś najpopularniejszą telewizyjną produkcją o życiu środowiska prawniczego, a odtwórczyni tytułowej roli została zaszufladkowana i kojarzy się głównie z tą właśnie rolą.

Richard Anderson – MacGyver

Emitowany w latach 1985 – 1992 serial o byłym agencie służb specjalnych zrobił furorę na całym świecie. Głównie za sprawą głównego bohatera, o którym mówiło się, że potrafi zrobić helikopter z zapałki i taśmy klejącej. Faktycznie tytułowy MacGyver wyróżniał się nietypowymi zdolnościami wymyślania urządzeń i przydatnych rozwiązań z tego, co miał pod ręką. Grający główną rolę Anderson dzięki tej roli stał się rozpoznawalny na całym świecie, choć trudno przypomnieć sobie nawet jego nazwisko, nie mówiąc już o tytułach innych produkcji z jego udziałem.

Chuck Norris – Cordell Walker w „Strażniku Teksasu”

Siedmiokrotny mistrz świata w karate, gwiazda Hollywood, a przed kilkoma laty – główny bohater dowcipów i gwiazda Internetu – to właśnie Chuck Norris. Choć przed 1993 rokiem, kiedy rozpoczęła się emisja „Strażnika Teksasu” Norris zagrał w kilkunastu filmach, m.in. u boku Bruce’a Lee i tak dla większości widowni twarz Norrisa będzie na zawsze twarzą sprawiedliwego i wiernego zasadom stróża prawa z Teksasu.

Jane Seymour – Michaela Quinn w „Doktor Quinn”

Ta amerykańska aktorka ma na swoim koncie ponad 60 ról filmowych i telewizyjnych, ale wszyscy pamiętamy ją jako lekarkę z Colorado Springs, która tuż po wojnie secesyjnej rezygnuje z wygodnego życia w Bostonie i decyduje się walczyć ze stereotypowym myśleniem, że tylko mężczyzna może być dobrym lekarzem. Serial „Doktor Quinn” produkowany był w latach 1993 – 1998 i do dziś odtwórczyni głównej roli istnieje w świadomości widzów głównie jako dr Michaela.

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *