10 lat Wikipedii w Polsce

Polskiej edycji Wikipedii 26 września stuka 10 lat. Ma ponad 800 tys. artykułów i jest piątą co do wielkości po edycjach angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Twórcy, sympatycy i czytelnicy internetowej encyklopedii spotkają się w sobotę w Poznaniu.

„Wikipedia jest zbiorem wiedzy, ale nie magiczną receptą na prawdę. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby każdy z czytelników tej encyklopedii zapoznał się ze stroną informującą, czym Wikipedia nie jest, wpisując w jej wyszukiwarkę: WP:CWNJ” – powiedział PAP Life współorganizator jubileuszowego spotkania Sebastian Skolik.

Oprócz tworzenia nowych haseł, cały czas trwają prace nad ulepszeniem już istniejących treści zawartych w polskiej Wikipedii.

„Przed nami długa droga do doprowadzenia wszystkich haseł do stanu zadowalającego, czyli takiego, w którym we wszystkich hasłach dodane zostaną źródła informacji, czyli zostaną one wstępnie zweryfikowane” – stwierdził Skolik.

Pytany o celowo umieszczane przez użytkowników nieprawdziwe hasła w encyklopedii lub fałszywe informacje dodawane do już istniejących haseł powiedział, że kilkanaście, kilkadziesiąt osób na bieżąco sprawdza wszelkie zmiany treści.

Do najbardziej znanych wpadek edytorskich polskiej wersji Wikipedii należy sprawa hasła opisującego nieistniejącą postać historyczną – Henryka Batutę. Poświęcone mu hasło, które umieszczono w 2004 roku, pozostawało niezauważone w Wikipedii przez ponad rok.

Polska Wikipedia pojawiła się w centrum politycznej uwagi także w maju 2010 roku. Dziennikarze wychwycili wtedy, że pełniący wówczas funkcję głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiadając na konferencji prasowej powołanie nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego trzymał w ręku kartkę z wydrukiem hasła o RBN z Wikipedii. Komorowski stwierdził wówczas, że „należy sięgać do wszelkich źródeł wiedzy i informacji, szczególnie tych, które dają możliwość szybkiego uzyskiwania wiedzy”.

Polska Wikipedia została założona przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym.

Encyklopedia w pierwszej fazie istniała jako niezależny projekt pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowego projektu Wikipedia została przyłączona w styczniu 2002 roku. (PAP Life)

Post Author: szybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *